Numer 1 w naszej ofercie to kąpiele ziołowe w ukraińskim czanie, czyli ogromnej kadzi mieszczącej do 8 osób. Wypełniona gorącą wodą jest podgrzewana na żywym ogniu, podsycanym drewnem. Mówiąc wprost – ognisko rozpalamy bezpośrednio pod dnem czanu. Niektórzy mówią, że można być “ugotowanym żywcem” ale bez obaw. Temperaturę podgrzewamy maksymalnie do 40 stopni Celsjusza oczywiście wedle życzenia (takie temperatury obowiązują np. w termach w Budapeszcie), ale optymalnie od 35 do 38 stopni.

W trakcie rozgrzewania czanu można do wody wlać napary i odwary z roślin leczniczych oraz wrzucić np.: liście pokrzywy, brzozy, jesionu kwiaty nagietka, nawłoci, igliwie sosny a także zioła i liście roślin, które rosną w naszej okolicy i wykazują właściwości prozdrowotne. Materiał roślinny do naszych kąpieli zbieramy w okolicznych lasach i na łąkach, które są częścią Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Są to rośliny dziko rosnące, bez nawożenia i oprysków pestycydami.

Właściwości zdrowotne roślin użytych do kąpieli są bardzo różne, dlatego ten temat będziemy rozwijali we wpisach na naszym blogu. Zachęcamy do zaglądania na naszą stronę oraz do polubienia fanpage’a na Facebook’u gdzie będziemy umieszczali linki do aktualności.

Oprócz ziół do czanu można dodać naturalne sole i olejki do kąpieli. Ostatnio udowodniono, że kąpiel z dodatkiem octu jabłkowego, niszczy grzyby i drobnoustroje na naszej skórze, powoduje zmiękczenie zrogowaciałego naskórka i sprawia, że nasza skóra jest miękka i delikatna. Do kąpieli można dodawać również borowiny.

Sesje w czanie mogą trwać nawet do kilku godzin. W ich trakcie wskazane jest hartowanie ciała w zimnej wodzie. Zbiornik z taką wodą zawsze znajduje się w pobliżu.